Ustawa Śmieciowa cz. 2. Jak segregować?

smieciWchodząca w lipcu tego roku Ustawa Śmieciowa budzi wiele kontrowersji i pytań. Chciałbym przedstawić kilka zasad dotyczących sposobu segregowania:

Generalnie wytwarzane przez nas odpady możemy podzielić na kilka podstawowych grup materiałowych:

  • papier (gazety, opakowania papierowe, kartony itp.)
  • metale
  • szkło
  • tworzywa sztuczne (plastik)
  • odpady zmieszane – komunalne (resztki kuchenne, ubrania, popiół itp.).
  • odpady biodegradowalne takie jak liście, trawa, liście, gałęzie drewno

A co z odpadem typu kartonik po soku który składa się z papieru powleczonego grubą warstwą plastiku i posiadającego plastikową zakrętkę. W Katowicach taki kartonik jako opakowanie wielomateriałowe zawierające papier ląduje w pojemniku na papier w innych gminach może być inaczej np. kartonik wyląduje w odpadach zmieszanych. Ponieważ pomiędzy poszczególnymi gminami mogą pojawić się rozbieżności to najlepiej aby uzyskać pewność najlepiej zadzwonić na infolinię gminy lub firmy wyznaczonej przez gminę  i dopytać o takie szczegóły. Mam nadzieje że po paru takich telefonach gminy wydadzą odpowiedni ulotki i umieszczą te informacje na stronach internetowych.

Zobacz też co zrobić z metalami szlachetnymi na www.srebro-lokacyjne.com.pl.

Kontenery, worki na śmieci dostarcza gmina. Dla osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych ustawione będą odpowiednie duże kontenery, natomiast mieszkańcy domków jednorodzinnych dostaną pojemniki na śmieci i worki na posegregowane odpady  które będą odpierane przez wybraną przez gminę firmę.