Dlaczego tak ważne jest dbanie o czystość w przedszkolu?

dzieciPrzedszkole jest miejscem, do którego zaprowadzamy na kilka godzin dziennie swoje ukochane dzieci. To oczywiste, że zależy nam na tym, aby miały w tym czasie zapewnioną najlepszą opiekę, edukację i wsparcie pedagogiczne – po to, byśmy nie musieli przebywając w pracy martwić się o nasze dziecko.

Musimy jednak pamiętać o tym, że każdy wychowanek przedszkola pochodzi z nieco innego środowiska. Oznacza to, że dom jednego z wychowanków będzie lśnił czystością, a on sam zawsze będzie schludny, czysty i świetnie nauczony zasad higieny, natomiast inne dziecko będzie pochodziło z domu, w którym rodzice niespecjalnie przejmują się tym, by dziecko było zadbane i czyste. W związku z powyższym zetknięcie się dzieci z różnych środowisk na tak niewielkiej płaszczyźnie, wspólne zabawy i pożyczanie sobie zabawek, a nierzadko również przedmiotów osobistych (spinki, rękawiczki, czapki itp. )może spowodować przenoszenie się zarazków pomiędzy dziećmi.

W każdym przedszkolu co jakiś czas panuje epidemia chorób zakaźnych, ponieważ dzieci zarażające przyprowadzane są do przedszkola przez rodziców i zarażają inne dzieci. Ciężko jest tego uniknąć, ponieważ wiele chorób powoduje zarażenia nawet przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby. Gorzej rzecz ma się z pasożytami – owsica, wszawica to choroby powszechne w placówkach edukacyjnych i trudne do wytępienia.

Dlatego tak ważne jest dbanie o czystość w przedszkolach. Mowa tu o czystości obiektów sanitarnych, systematyczne sprzątanie i dezynfekcja szatni, wyparzanie w zmywarce naczyń, z których jedzą dzieci. Istotne jest również uczenie dzieci podstawowych zasad higieny, zarówno przez rodziców jak i wychowawców. Dzieci nie mają jeszcze wyrobionych nawyków higienicznych i nie stronią od bliskich kontaktów z innymi dziećmi, oraz mają tendencję do brudzenia się – dlatego trzeba dbać o czystość w przedszkolach.

We współpracy z Prywatne przedszkole Kulka