W przypadku zabiegów konserwacyjnych dotyczących detali metalowych podstawą jest dokładne oczyszczenie powierzchni. Do najpopularniejszych metod oczyszczania należą metody mechaniczne. Do drobniejszych śladów rdzy można użyć chemicznego odrdzewiacza.
W przypadku oczyszczania mechanicznego dochodzi do usuwania zabrudzeń, rdzy i innych tlenków za pomocą narzędzi ściernych. Szczotki z włosiem z włókien syntetycznych z powodzeniem mogą być stosowane do usuwania zabrudzeń niezwiązanych trwale z podłożem. Do oporniejszych zanieczyszczeń stosuje się szczotki metalowe z mosiądzu lub stali, przy czym te pierwsze są znacznie delikatniejsze. Użycie szczotek napędzanych mechanicznie znacząco przyspiesza prace, choć nie we wszystkie zakamarki przedmiotu taka szczotka dotrze.
Wyszczotkowaną powierzchnię, w celu zabezpieczenia przed korozją, można pokryć odpowiednią farbą podkładową i emalią w pożądanym kolorze. Niekiedy odpowiednim sposobem wykończenia powierzchni będzie polerowanie. W tym ostatnim przypadku do obróbki, oprócz past polerskich na samym końcu procesu, niezbędne będą również papiery ścierne o różnej gradacji.
Oczyszczoną z zabrudzeń powierzchnię, szlifuje się wodnymi papierami ściernymi. Najpierw używa się papierów o najgrubszym ziarnie w celu usunięcia wszystkich wżerów i głębokich zarysowań. Później papierów o ziarnie coraz drobniejszym, aż do papieru o numerze ok. 2000.
Tak wygładzoną powierzchnię, po dokładnym opłukaniu z zawiesiny drobin ściernych i osuszeniu, poleruje się za pomocą pasty polerskiej, przecierając powierzchnię przedmiotu filcem polerskim lub miękkimi szmatkami, aż do uzyskania zadowalającego efektu.