Każdy projekt budynku, domu mieszkalnego czy też domu jednorodzinnego musi zawierać dokładny schemat rozmieszczenia instalacji sanitarnych. Warto też pamiętać, aby na etapie realizacji nie próbować oszczędzać na materiałach instalacyjnych. Zysk bywa naprawdę niewielki, a szkody mogą być znaczne. Tańsze materiały o nieodpowiedniej jakości z całą pewnością będą generowały większe koszty zarówno w codziennej eksploatacji, jak i w związku z wyższą awaryjnością.
Każdy system instalacyjny opiera się więc na właściwie dobranych rurach. W przypadku instalacji kanalizacyjnych są to rury kanalizacyjne odpowiednio dobrane pod kątem średnicy. Rury kanalizacyjne wykonane są z tworzyw sztucznych. Najczęściej bywa to PCW oraz jego pochodne. Trzeba pamiętać, iż te materiały nie mają zbyt dużej odporności na wysokie temperatury. Stąd zalecenie, aby maksymalna wartość cieplna ścieków nie przekraczała 60°C.
Rury kanalizacyjne zewnętrzne należy zabezpieczyć przed mrozami, aby nawet zimą była zachowana drożność instalacji. Dlatego powinno się albo rozmieścić rury poniżej granicy przemarzania ziemi, albo zapewnić izolację ze styropianu. Niezwykle istotne jest to, aby instalacja została rozprowadzona zgodnie z założeniami projektu. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie bezpiecznych i zgodnych z normami odległości od przewodów energetycznych (tj. 0,8 m), instalacji gazowej i wodociągowej (1.5 m) oraz od kabli telekomunikacyjnych (0,5 m).
Zobacz też jak zabudować rury w mieszkaniu.
Rury kanalizacyjne wewnętrzne mają różne średnice, w zależności od zastosowania. Grubsze wykorzystuje się do miski ustępowej. Niezmiernie istotna jest kwestia zabezpieczenia przed niezbyt przyjemnymi zapachami, do czego służą wywiewki oraz syfony, a niekiedy zawory napowietrzające. Dodatkową ich funkcją jest zapobieganie wszelkim nadciśnieniom lub podciśnieniom w całym systemie kanalizacyjnym, aby nie dochodziło do cofania brzydkich zapachów do pomieszczenia łazienkowego. Materiałem izolacyjnym bywa najczęściej wełna mineralna. Rury kanalizacyjne muszą być umieszczane poniżej instalacji gazowych oraz elektrycznych.
Koszty instalacji sanitarnych kształtują się różnie, ale z całą pewnością nie należy na tym oszczędzać, aby w pełni cieszyć ekonomicznym użytkowaniem.