Sprzątanie Świata po raz dwudziesty

sprzątanieJak co roku w trzecim tygodniu września w dniach od 20 do 22 września ruszy wielka akcja pod nazwą „Sprzątnie Świata”. To już po raz dwudziesty wolontariusze ruszą w teren aby posprzątać nasz kraj. W tym roku mottem akcji jest  hasło „Odkrywamy Czystą Polskę”.

Tradycyjnie do akcji zaproszone są szkoły, urzędy gminne, firmy, organizacje samorządowe i pozarządowe w tym nadleśnictwa, koła łowieckie i wędkarskie.

Dodatkowo w tym roku w związku z wprowadzeniem „Ustawy Śmieciowej” będzie organizowana edukacja społeczeństwa  w zakresie segregacji  odpadów.

Nowy system segregacji odpadów i pozyskiwania surowców wtórnych nie będzie dzialał sprawnie bez  utrwalenia w świadomości przeciętnego Kowalskiego jak prawidłowo powinien segregować odpady i jak z nimi postępować oraz co zrobić aby zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów.

Cała tegoroczna akcja „Sprzątania Świata” składa się z kilku podstawowych działań w dziedinie:

  • ograniczenia wytwarzania odpadów
  • selektywnej zbiórki odpadów
  • i tradycyjnie sprzątania lasów i miejsc rekreacyjnych.

Akcja „Sprzątanie Świata” to coroczna inicjatywa społeczna, która ma na celu mobilizację ludzi do działań na rzecz ochrony środowiska poprzez sprzątanie i utrzymanie czystości naszej planety. Inicjatywa została założona w 1993 roku przez Australijczyka Iana Kierna i od tego czasu zyskała międzynarodowe uznanie i popularność.

Głównym celem akcji „Sprzątanie Świata” jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat problemu zanieczyszczenia środowiska i wpływu śmieci na nasze zdrowie, przyrodę oraz ekosystemy. Inicjatywa stawia na działanie lokalne, angażując jednostki, społeczności, organizacje pozarządowe, szkoły, przedsiębiorstwa i instytucje na całym świecie.