„Sprzątanie” niechcianych gości. Karaluchy część I

insektKaraluchy są plagą współczesnych mieszkań. Bardzo często nie wiemy że są one obecne wśród nas, zauważamy je dopiero gdy ich kolonie są już znacznie rozwinięte i trudne do zwalczania. Karaluchy gnieżdżą się w mieszkaniach, piwnicach, magazynach. Przede wszystkim poszukują produktów żywnościowych. Mogą to być niesprzątnięte resztki na podłodze, niewyrzucone śmieci, brudne naczynia. Ich ulubionym miejscem przebywania są różnego rodzaju szpary i szczeliny. Bardzo lubią wilgotne miejsca.

Dlaczego należy zwalczać te szkodniki?

Ponieważ przenoszą wiele groźnych dla człowieka chorób takich jak: nieżyt żołądka, czerwonka, dur brzuszny. Są czynnikiem który powoduje występowanie u ludzi alergii.  Karaluchy bardzo szybko się rozmnażają, niektóre gatunki prowadzą nocny tryb życia i włażąc do ciepłego łóżka w poszukiwaniu pokarmu mogą być bardzo niemiłą niespodzianką dla domowników.

Aby nie rozpocząć walki z niegroźnym żuczkiem warto poznać budowę karalucha.

Przeciętny dorosły osobnik ma długość 3 centymetrów. Jest w kolorze ciemnobrązowym do czarno brązowego. Posiada skrzydła, odwłoki samców są dłuższe niż samic.

Naszą pierwszą reakcją po spotkaniu takiego lokatora w naszym domu to chęć pozbycia się go jak najszybciej. Zanim wezwiemy drogą profesjonalną firmę być może warto spróbować samemu uporać się z tym problemem.