Popielniczki są nieodłącznym atrybutem palenia. A przynajmniej powinny być jeśli chce się uniknąć rozsypywania popiołu czy porozrzucanych wszędzie pozostałości po papierosie. Najczęściej używane w domach są doskonale wszystkim znane klasyczne okrągłe popielniczki. Ale również w tym zakresie rynek jest w stanie zaoferować coraz więcej możliwości.
Nowe rozwiązania
Najpopularniejsze tradycyjne popielniczki mają okrągły kształt i charakterystyczne wyżłobienia w kilku miejscach na krawędzi. Wykonane są zazwyczaj ze szkła lub ceramiki. Oprócz najprostszych, przezroczystych lub jednobarwnych modeli, w sklepach spotkać można również ozdobione wyszukanymi wzorami, zabawnymi motywami czy szklanymi dekoracjami. Minusem tego rozwiązania jest częste wysypywanie się nieczystości na zewnątrz, a ponadto trudno uniknąć wydobywającego się charakterystycznego zapachu.
Alternatywą mogą być zatem popielniczki bezzapachowe. Często są to modele bardzo eleganckie, wytwarzane z chromowanej stali nierdzewnej, a przede wszystkim wygodne w użyciu i pomocne w utrzymaniu porządku. Wszelkie pozostałości wpadają do zamykanego pojemnika, dzięki czemu zapachy i nieczystości nie wydostają się na zewnątrz. Znajdzie ona również zastosowanie na wolnym powietrzu przy wietrznej pogodzie.
W ogrodzie doskonale sprawdzą się również popielnice z pokrywką, posiadające jedynie niewielki otwór do umieszczania w nim nieczystości, co zapobiega ich wywiewaniu na zewnątrz. Ciekawą propozycją jest także popielniczka ogrodowa, kształtem i wyglądem przypominająca klasyczną doniczkę. Wykonana z materiałów odpornych na ogień i żar dodatkowo niweluje ryzyko wydostawania się pozostałości i przykrych zapachów.
Popielniczka jako prezent
Często stylowa, wyszukana popielniczka może być praktycznym prezentem dla każdego palącego. Jednak jakiś czas temu na rynku pojawiły się również popielniczki, które w zamyśle podobno mają pomóc w rzuceniu palenia. Wyglądem przypominają miniaturowe płuca, a po odłożeniu papierosa zaczyna kaszleć, dusić się i krzyczeć. Może faktycznie jest to pewna forma terapii antynikotynowej, jednak najczęściej stanowi po prostu zabawny podarunek.
Co najlepiej wybrać? Do użytku domowego wystarczające będą klasyczne popielniczki, jednak ze względu na możliwość wysypywania nieczystości i panującego wokół nieprzyjemnego zapachu warto ją często opróżniać. Jeśli bieżące sprzątanie nie jest naszą mocną stroną, możemy wypróbować zamykaną wersję bezzapachową. W ogrodzie czy na działce sprawdzić się powinny popielniczki stworzone z myślą o użytkowaniu zewnętrznym.
Palące koszty
Tradycyjne popielniczki można kupić już za około 10 złotych. Na model bezzapachowy trzeba będzie przeznaczyć około 20 złotych. Najprostsze popielniczki ogrodowe to wydatek rzędu kilkunastu złotych, natomiast na wykonane z odpornych i wytrzymałych materiałów należy przygotować nawet w granicach 80 złotych. Cena kaszlącej popielniczki z przeznaczeniem na prezent oscyluje w granicach 15-20 złotych. Producentami popielniczek są takie firmy jak Inox, Berghoff i Turmag, a wśród oferujących ekskluzywne, a zarazem droższe, modele wyróżnić można marki Zack Contas i Stelton.
Popielniczka powinna znaleźć się w domu każdego palacza, jednak nawet jeśli z nałogiem nie mamy nic wspólnego, warto mieć ją na wyposażeniu. A nawet najprostsza, ale ładnie ozdobiona ciekawym motywem popielniczka może niespodziewanie stać się swoistą dekoracją.