Sprężarki

Man Janitor Vacuum Cleaner Cleaning - anaterate / PixabayZastosowanie sprężarek jest ogromne, począwszy od gospodarstw domowych w zwykłych odkurzaczach, wentylatorach, a kończąc na szeroko rozumianym przemyśle jako napędy do wielu narzędzi, natryskowego malowania, turbodoładowania, podnoszenia ciśnienia, itp.
W rozwiązaniach technicznych potrzebne jest uzyskanie dość wysokiego ciśnienia gazu, a z powodu łatwej ściśliwości gazu, wykorzystuje się dużą ilość energii .

Nawet nie trzeba daleko szukać, sprężarki można znaleźć już prawie na każdej stacji paliwowej.

Sprężarką jest niewielkie urządzenie służące do rozprężania i sprężania powietrza. Nie da rady się obecnie już żyć bez postępu technologicznego. Pojechanie na stację benzynową i napompowanie opon naszego samochodu na miejscu jest rozwiązaniem wygodnym.

Sprężanie jest procesem w którym gaz jest ściskany, co powoduje wyrzucenie go na zewnątrz, lub zwiększanie ciśnienia tego gazu. Sprężarka jest tylko jednym z przykładów na wykorzystanie znanego nam zjawiska choć często tak niezauważanego, którym jest sprężanie, innymi przykładami są chociażby gaśnica, pompa do wody, dezodorant, itp.

Ponieważ odkurzacz też jest rodzajem sprężarki musi w nim następować rozprężanie powietrz, czyli ssanie. W odkurzaczu ssanie wytwarza sprężarka odśrodkowa, zwykle kilkustopniowa. Napędzana jest przez szybkobieżny silnik elektryczny (we współczesnych odkurzaczach często ponad 15 000 obr./min). Czyszczenie (odkurzanie) poprzez gromadzenie (pochłanianie) zassanego materiału następuje w worku papierowym lub w worku z gęstej tkaniny, może też być pochłaniany w filtrze wodnym lub oddzielany w cyklonie działające na zasadzie separatora odśrodkowego. Odkurzacze wodne („kubełkowe”) mogą zbierać zarówno ciała stałe, jak i płyny. Jako separator wody uniemożliwiający zassanie przez silnik odkurzacza wodnego piany ze zbiornika stosuje się stożkową turbinę szybkoobrotową lub filtr z tkaniny Gore-Tex.