Higieniczna czystość, czyli o tym, jak dbać o łazienkę

łazienkaJak dbać o poszczególne elementy, które znajdują się w łazience.

Baterie

Nowe baterie chromowane pięknie błyszczą i są niewątpliwą ozdobą każdej łazienki. Jednak codzienne ich używanie sprawia, że tracą swój pierwotny blask. Co zatem robić, by na bateriach nie pojawiały się smugi i zacieki? W tym przypadku istotne jest regularne i dość częste czyszczenie. Co więcej, do pielęgnacji baterii nie należy używać silnych środków chemicznych. Baterie chromowane są dość solidne, jednak rozmaite proszki czy żrące mleczka mogą nieodwracalnie uszkodzić powierzchnię armatury.

Do mycia baterii wystarczy np. mydło w płynie i delikatna ściereczka. Jeśli będziemy myć baterię co dwa – trzy dni, z pewnością unikniemy większych zabrudzeń i żadne silne środki chemiczne nie będą potrzebne. Jeśli jednak zdarzy nam się długo nie czyścić baterii, wówczas delikatny płyn nie wystarczy. Trzeba wtedy sięgnąć po preparaty o mocniejszym działaniu myjącym. Najlepsze są środki płynne, lekko alkaliczne, które koniecznie należy rozcieńczyć z wodą. Po zabiegu takim płynem baterie trzeba dokładnie opłukać i wyczyścić do sucha, by resztki silnego preparatu nie pozostały na powierzchni i jej nie zniszczyły.

Wanny

Wanna daje niewątpliwy relaks i poprawia samopoczucie. Jednak taki sprzęt wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by wszystkie jego elementy działały bezawaryjnie. Zalegający kamień, czyszczące środki chemiczne czy preparaty do pielęgnacji ciała osadzają się na elementach wanny z hydromasażem. Wówczas działanie drogiego systemu staje się nieefektywne. Świetne samopoczucie zakłócić mogą również nieprzyjemne zapachy, które wydobywają się z zanieczyszczonych części wanny. Aby taką armaturę utrzymać w czystości, należy co jakiś czas dezynfekować jej wnętrze, kanaliki, dysze oraz przewody cyrkulacyjne. Częstotliwość uzależniona jest od tego, jak często się kąpiemy oraz od jakości wody z lokalnej sieci wodociągowej.

Wbrew powszechnym opiniom, czyszczenie wanny z hydromasażem nie jest czynnością ani ciężką, ani pracochłonną. Jeśli wanna posiada system dezynfekcji automatycznej, to pielęgnacja jest ograniczona jedynie do uzupełniania płynu dezynfekującego w specjalnym zbiorniczku oraz do włączenia odpowiedniego przycisku. Dezynfekcja wanny bez systemu automatycznego również nie przysparza większych kłopotów. Wystarczy napełnić ją czystą zimną wodą, dodać specjalnego płynu do dezynfekcji i włączyć na około 3 minuty masaż wodny i powietrzny. Następnie z napełnioną wanną odczekujemy około 15 minut i powtarzamy czynność.

Ważnym krokiem w pielęgnacji wanny z hydromasażem jest osuszanie kanalików po każdej kąpieli. Wanny z systemem automatycznym uruchamiają funkcję osuszania po każdym użyciu. W wannach bez tego systemu sami musimy o to zadbać sami, włączając po kąpieli dmuchawę na około dwie minuty. Dzięki osuszaniu, zapobiegniemy zaleganiu w kanałach wody, co stwarza dogodne warunki do rozwoju bakterii.