Mieszkanie bez kurzu

kurzW czasach gdy coraz więcej osób narzeka na alergie związane z roztoczami rozwijającymi się w domowym kurzu warto zadbać o to aby nasz dom był „zdrowy” łatwy w sprzątaniu.

Oto kilka prostych porad które ułatwią wam takie zaplanowanie wyposażenia mieszkania aby osiągnąć wyżej wymieniony cel:

Ograniczyć a najlepiej zrezygnować z dywanów, wykładzin dywanowych, zasłon z materiału które są idealnym zbiornikiem kurzu.

  • Wszędzie warto stosować powierzchnie które łatwo zmyjemy wodą. Mogą to być kafle , zmywalne panele, oraz inne materiały, które można przetrzeć wilgotną szmatką.
  • Należy zapewnić dogodny dostęp do okien aby je umyć bez odsuwania mebli.
  • Warto zapewnić sobie dostęp do łóżek z każdej strony co oprócz tego że ułatwi, zmianę pościeli zapewni dokładne wymiatanie osiadającego kurzu spod łóżka.
  • Warto wybierać szafki w szczególności kuchenne stojące bezpośrednio na podłodze to znaczy w wersji bez nóżek gdyż pod szafkami gromadzi się zawsze dużo brudu i odpadków które są pożywieniem dla różnych insektów.

Wszędzie w mieszkaniu obowiązuje generalna zasada: należy do minimum ograniczyć wszystkie zakamarki, zakątki, trudno dostępne szczeliny. I warto pomyśleć o tym na etapie planowania i wyboru mebli i wyposażenia do naszego mieszkania.

Czy zaglądasz czasem w najdalsze zakamarki szafek? Jest tam czasem naprawdę brudno, warto zatem od czasu do czasu wedrzeć się z odkurzaczem i wyssać zasiedziały osad kurzu, aby szafki zalśniły czystością.

Pozbycie się kurzu z szafek i półek może być prostym zadaniem, jeśli zastosujesz odpowiednie metody i narzędzia. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci szybko usunąć kurz:

  • Przygotowanie narzędzi: Przed rozpoczęciem usuwania kurzu, przygotuj niezbędne narzędzia. Będą to m.in.: miękka szmatka, mikrofibra lub rękawica z mikrofibry, miękka szczoteczka do kurzu, odkurzacz z końcówką szczelinową, a także delikatne środki czyszczące w sprayu lub mieszanka wody i łagodnego detergentu.
  • Opróżnij półki i szafki: Przed czyszczeniem zdejmij przedmioty z półek i szafek. To pozwoli Ci na dokładne wyczyszczenie powierzchni.
  • Suche odkurzanie: Jeśli masz odkurzacz wyposażony w końcówkę szczelinową, użyj jej do usunięcia kurzu z trudno dostępnych miejsc, takich jak krawędzie półek, narożniki szafek i zakamarki. Przejdź po wszystkich powierzchniach, usuwając z nich pył i sierść.
  • Ściereczka lub rękawica z mikrofibry: Dla delikatnych powierzchni, takich jak drewno czy szkło, zastosuj miękką szmatkę lub rękawicę z mikrofibry. Przejdź po powierzchniach, zwracając uwagę na szczegóły, takie jak narożniki, ranty i uchwyty. Usuń kurz z każdej powierzchni, wykonując ruchy wzdłużne lub kolistego.
  • Szczoteczka do kurzu: Jeśli na półkach lub szafkach znajdują się trudno dostępne miejsca, na przykład ozdoby, kratki wentylacyjne czy kratki na drzwiach, użyj miękkiej szczoteczki do kurzu. Delikatnie przetrzyj powierzchnie, aby usunąć z nich kurz.
  • Nawilżenie powierzchni: Jeśli na powierzchniach znajdują się uporczywe plamy lub brud, możesz spryskać delikatny środek czyszczący na bazie wody lub lekko zwilżyć szmatkę i przetrzeć nimi problematyczne obszary. Pamiętaj jednak, aby unikać zbyt dużego nawilżenia drewnianych powierzchni, aby nie uszkodzić ich wykończenia.
  • Organizacja i powrót przedmiotów: Po dokładnym oczyszczeniu półek i szafek, uporządkuj przedmioty i umieść je z powrotem na swoich miejscach. Możesz również skorzystać z tej okazji, aby przejrzeć i usunąć nieużywane lub zbędne rzeczy.

Regularne czyszczenie szafek i półek pozwoli utrzymać porządek i uniknąć gromadzenia się kurzu. Powtarzaj te kroki regularnie, w zależności od potrzeb, aby utrzymać czystość w kuchni czy innych pomieszczeniach.

Tekst na podstawie materiałów ze strony firmy sprzątającej APC Wrocław.