Jaką miotłę warto kupić?

miotlaWiele osób utożsamia utrzymanie porządku w swoim otoczeniu z zachowywaniem równowagi oraz harmonii we własnym życiu. Balansując między rozmaitymi środkami czyszczącymi, które w znacznymi stopniu ułatwiają wypełnianie domowych obowiązków, zdarza się, że zapominamy o podstawowych sprzętach, odgrywających nie mniejszą rolę.

Zastosowanie mioteł

W zależności od tego czy jesteśmy posiadaczami domu, czy mieszkania, a także jakie posiadamy w nim wyposażenie, będą nam potrzebne inne akcesoria do sprzątania. Mimo wszystko niemal uniwersalnym atrybutem każdej pani domu, z którego mogą i oczywiście powinni korzystać również pozostali domownicy, jest praktyczna i ponadczasowa miotła.

Jeżeli mieszkamy w bloku, wówczas co prawda nie musimy zamiatać ganku, ale w przypadku, gdy nasze podłogi nie są przykryte dywanem, takie akcesorium okaże się niemal niezbędne. I odwrotnie. Nawet jeśli powierzchnia naszego domu jest pokryta ozdobnymi, wzorzystymi materiałami, miotła z pewnością przyda się do utrzymywania czystości wokół budynku.

Miotły kiedyś…

Miotły, które z pewnością doskonale znają nasi dziadkowie i pradziadkowie, to te wykonane z gałęzi brzozy umieszczonych na kiju. Przeznaczone są przede wszystkim do użytkowania na zewnątrz, a fakt, że ciągle się je stosuje, z pewnością świadczy o ich wysokiej skuteczności. Wspomnienia z dzieciństwa z pewnością przywoła też miotła z gęsto ułożonej słomy ryżowej sorgho, również sprawdzająca się najlepiej poza domem.

Miotły współcześnie…

Najbardziej popularne współcześnie miotły nie przypominają jednak wspomnianych modeli. Obecnie przybierają kształt podłużnego prostokąta, a wykonuje się je z włosia nylonowego, ryżowego lub naturalnego, natomiast niektóre akcesoria są połączeniem włosia naturalnego i sztucznego. Szerokość miotły, która wynosi najczęściej od 30 do 60 centymetrów, należy dobrać do indywidualnych potrzeb.

Miotły można również podzielić ze względu na twardość włosia. Zasadniczo wyróżnia się włosie miękkie i twarde, a wybór pomiędzy nimi powinien być determinowany przez przeznaczenie i późniejsze zastosowanie akcesorium. Do ich produkcji wykorzystuje się specjalne tworzywa, w tym również polipropylen, co ułatwia utrzymanie higieny i czyszczenie miotły po sprzątaniu.

Niektórych modeli mioteł można używać nie tylko do podłóg, ale również do ścian. Ponadto zastosowanie odpowiednich materiałów umożliwia czyszczenie na mokro. Wśród dodatkowych ulepszeń należy wyróżnić jeszcze wzmocnienia obręczą ze stali nierdzewnej, a także specjalne gwinty na kij umieszczone pod kątem, co wpływa znacząco na polepszenie ergonomii i wydajności pracy.

Ceny mioteł

Wśród producentów mioteł wyróżnić należy firmy Crawtico, Ravi, Fiskars, Vorel, Toya oraz niezwykle popularna Vileda. Miotłę brzozową można kupić już za mniej niż 10 złotych, z kolei cena miotły ze słomy ryżowej kształtuje się na granicy 15-20 złotych. Na miotłę z włosia nylonowego, ryżowego lub naturalnego należy przygotować od 20 do 60 złotych, w zależności od wybranej szerokości. Natomiast miotły z włosiem polipropylenowym to wydatek od 50 nawet do 100 złotych.

Utrzymanie porządku i czystości we własnym otoczeniu jest wbrew pozorom trudnym zadaniem, z którym zmagać się mogą nie tylko panie domu. Miotły są na tyle bezpiecznym akcesorium, że w wykonywanie obowiązków możemy z powodzeniem zaangażować nawet dzieci, co powinno zaowocować wpojeniem dobrych nawyków. A jeśli dodatkowo będziemy mogli korzystać z odpowiednio wybranej miotły, sprzątanie będzie dużo łatwiejsze i skuteczniejsze niż do tej pory.